اجرای کمد دیواری در شیراز شیراز

کدام مدل کمد دیواری برای اتاق شما مناسب تر است؟

کدام مدل کمد دیواری برای اتاق شما مناسب تر است؟

کمد های دیواری بخش مهمی از اتاق های خانه ها هستن. کمد دیواری اتاق بهتون در نظم دادن در وسایل و لباس ها کمک میکنه و فضای مناسبی برای نگهداری از اون ها فراهم میکنه.

در این مطلب میخواهیم در مورد انواع مختلف کمد دیواریِ اتاق صحبت کنیم. شما در این مطلب میتونین ببینین که کدوم مدل کمد دیواری، برای کدوم اتاق ها مناسب تر است و بر این اساس به انتخاب کمد برای اتاق خودتون بپردازین. پس منتظر یک راهنمای جامع در مورد انتخاب مدل کمد و انواع مختلف کمد برای اتاق باشید!

کمد دیواری آینه دار

کمد دیواری آینه دار

انواع مدل های کمد دیواری
کمد های دیواری جدید برای کاربرد های مختلفی ساخته میشه. این کاربرد ها میتونه بسیار گسترده باشه ولی مواردی که در خانه ها بیشترین کاربرد رو داره 3 دسته ی کلی است:

کمد رختخوابی
کمد لباس
کمد closet
کمد دیواری رختخوابی
این کمد ها که در خانه های ایرانی کاربرد بسیار زیادی دارن، مخصوص قرار گرفتن رخت خواب هستن. کمد های رخت خوابیِ اتاق، به صورت عمده دارای درب های لولایی هستن تا بتونن به طور کامل باز بشن. این کمد ها طبقه نداره تا رختخواب ها رو بشه روی زمین قرار داد. کمد های رختخوابی کاملاً ایرانیست و فقط در خانه های ایرانی استفاده می شه.

انواع مدل های کمد دیواری

کمد های رخت خواب دارای ارتفاع 150 سانتی متر به بالاست. در قسمت بالای اون ها، کمد های دست بالا قرار میگیره که برای قرار گرفتن وسایل جانبی اتاق مناسبه. به این کمد ها دولابچه هم می گن. کمد های جا رختخوابی باید عرض حداقل 110 سانتی متر داشته باشن تا رخت خواب به راحتی در اون ها قرار بگیره.

کمد لباس
کمد های لباس بسیار متنوع هستن و میتونن شامل یک آویز لباس ساده باشن یا اینکه دارای طبقات و کشو ها و قسمت های مختلف نظیر محل آویز لباس ها و محل قرار گیری کفش ها و … باشن.

در کمد های لباس برای محل آویز لباس ها، باید ارتفاع بلند تری درنظر گرفت تا لباس های آویزِ بلند مثل مانتو و بارانی و لباس های مجلسی خانم ها، به راحتی در اون جای بگیرن. همچنین محل آویز لباس ها باید عمقی در حدود 60 سانتی متر داشته باشن تا لباس هایی مثل کت و پالتو های مردانه در این کمد ها قرار بگیرن.

کمد دیواری

کمد دیواری

طبقه بندی داخل کمد های لباس بسیار بستگی به سلیقه ی شما داشته و قاعده و قانون خاصی نداره و وابسته به کاربرد مدنظر شما برای این کمد ها میتواند دارای طبقه ها، قفسه ها و کشو های متعدد یا کم تعداد باشد.

کمد closet
کمد های closet بیشتر به صورت باز بوده و میتونن کشو و قفسه های متعدد داشته باشن. تفاوت عمده ی closet ها با کمد لباس در اینه که کمد لباس دارای درب بوده و closet درب نداره. همچنین این کمد ها بیشتر در اتاق های تعویض لباس استفاده میشه. خیلی از خانه ها

کمد لباس

کمد لباس

کمد های دیواری اتاق با چه متریالی ساخته میشه؟!
در بحث متریال مصرفی کمد های لباس و رختخواب باید بگیم که میتونن دارای چارچوب هایی با متریال های مختلف باشن. مثلاً می تونن از ورق ام دی اف روکش ملامینه یا نئوپان روکش ملامینه یا های گلاس ساخته بشن که در این مورد، نئوپان روکش ملامینه کاربرد خیلی بیشتری داره. علت این مسأله، سبکی نئوپان نسبت به ام دی اف است. البته در خارج از کشور کمتر از نئوپان استفاده شده و بیشتر از سایر متریال ها استفاده میشه.

علاوه بر چارچوب، درب ها بخش های داخلی مثل طبقات داخل کمد نیز می تونن با ورق های نئوپان یا ام دی اف ساخته بشن. برای چارچوب و درب ها معمولا از نئوپان روکش ملامینه استفاده می شه و برای قسمت های داخلی که کمتر در دید قرار دارن، از نئوپان سفید هم استفاده میشه.

درب کمد دیواری اتاق خواب
درب های کمد دیواری می تونه از جنس متریال های مختلف مثل نئوپان، هایگلاس، ممبران، چوب، روکش چوب ام دی اف و … باشه و محدودیتی از این بابت وجود نداره. کمد های ممبران مشابه با کابینت های آشپزخانه ممبران، طرح های کلاسیک دارن. با اینکه کمد ممبران قدمت کمتری نسبت به ام دی اف در بازار داره، اما طرفدار های زیادی برای خودش پیدا کرده. البته لازمه بگیم کمد های ممبران زیاد ارزان نیستن و قیمت نسبتا بالایی دارن!

کمد دیواری چوبی

کمد دیواری چوبی

در صورتی که بخوایم از چوب به عنوان متریال اصلی و چارچوب کمد دیواری استفاده کنیم، از چوب نراد، چوب روسی، چوب سپیدار و … میتوان استفاده کرد. البته در بین این چوب ها، چوب روسی خشک برای استفاده به عنوان درب کمد دیواری اتاق توصیه میشه. این مساله به علت استحکام مناسبیه که این متریال داره. چوب سپیدار به علت اینکه در گذر زمان تاب برداشته و دردسر ایجاد میکنه، برای استفاده در کمد دیواری اصلاً مناسب نیست.

برای رنگ آمیزی یا روکش کردن درب کمد های دیواری چوبی، می تونیم بر روی چوب از رنگ استفاده کنیم. همچنین میتونیم روی اون، به دلیل یکنواختی کار، از نئوپان 16 میلیمتر به عنوان روکش و لایه ی دوم استفاده کنیم. حواستون باشه که انتخاب رنگ و طرح در کمد بسیار ضروی است. طراحی بیرونی کمد های دیواری بسیار وابسته به طرح و رنگ درب کمد است.

درب کمد چوبی

درب کمد چوبی

کمد های دیواری اتاق چه نوع درب هایی دارد؟!
در کمد های دیواری اتاق، دو نوع اصلی درب کمد داریم: 1) درب ریلی 2) درب لولایی.

کمد دیواری اتاق با درب ریلی
در کمدهای دیواری اتاق با درب های ریلی، فضای کمتری برای باز شدن درب ها نیاز داریم. این درب ها به راحتی روی ریل های درب سُر میخورن و جابجا میشن. محدودیت کمد های دیواری ریلی در این است که ما در هر بار که درب کمد رو باز میکنیم فقط به یک طرف از کمد دسترسی داشته و به طرف دیگر کمد دسترسی نداریم. برای دسترسی به قسمت های دیگر کمد اتاق باید به صورت مداوم، درب ها رو جابجا کنیم. البته این مساله اهمیت خیلی زیادی نداره و مشکل اصلی درب های ریلی چیز دیگه ای است!

عیب مهم کمد های دیواری ریلی این است که برای ریل ها، باید از متریال خیلی خوب استفاده کرد. درصورتی که از متریال خوب استفاده نشه و از متریال های ضعیف تر یا معمولی استفاده کنید، ممکنه در اثر مدت زمان کوتاهی و استفاده از ریل ها، درب ها از ریل خارج شده یا اینکه درب ها دچار قوس بشه.

متأسفانه بعضی از ریل های بی کیفیتی که با قیمت ارزان تر در بازار عرضه میشن، به دلیل همین قیمت پایین، برخی از خریداران رو ترغیب به خرید می کنن که پس از مدت کوتاهی به دلیل کیفیت ضعیف، خریداران اون ها، پشیمون شده و دردسر های مربوط به تعویض ریل و درب گریبانگیر این افراد می شه.

کمد دیواری اتاق با درب لولایی
در کمد های لولایی فضای زیادی برای باز شدن درب ها نیازه. اما در مقابل می تونیم در هر بار که درب کمد رو باز می کنیم، به تمام فضای داخل اون دسترسی داشته باشیم. کمد های لولایی در کمد های رختخواب کاربرد زیادی دارن.

در مورد کمد های دیواری درب لولایی، مشکل اصلی سنگینی درب ها و فشار وزن درب برروی لولا هاست. برای جلوگیری از خراب شدن لولا ها، توصیه می شه که از لولاهای آرام بند استفاده بشه تا در هنگام بسته شدن درب ها، فشار کمتری به لولا ها وارد بشه.

ارتفاع درب های بلند حدود 170 تا 180 سانتی متر بوده و این درب ها باعث دسترسی به قسمت های پایین کمد می شه. عرض این درب ها بین 45 تا 70 سانتی متر متغیر است. البته در صورتی که ابعاد درب خیلی زیاد باشه، وزن اون بالا رفته و فشار زیادی به لولا ها وارد شده و احتمال خرابی اون ها بالا میره. برای جلوگیری از خرابی لولاها می تونیم از نجار بخواهیم تا اگر قراره مثلاً 4 عدد لولا برای نگه داشتن درب بکار بره، 3 تا از لولاها رو در نیمه ی بالایی درب و یک لولا رو در نیمه ی پایینی درب بکار ببره.

طراحی داخلی کمد دیواری اتاق
طراحی بیرونی کمد شامل طراحی درب هاست و در مورد درب کمد ها باهم صحبت کردیم. اما طراحی داخلی کمد چیه؟! طراحی داخلی کمد شامل طبقه بندی و استفاده از اکسسوری ها در کمد است. این طراحی خیلی به کاربردی که شما برای کمد در نظر دارین بستگی داره. شما میتونین کاربرد ها و قسمت های مورد نظرتون که میخواین در داخل کمد وجود داشته باشه به نجار و کمد ساز بگین تا براتون طراحی مناسبی انجام بده.

طبقه بندی در داخل کمد ها می تونه با متریال های مختلف انجام بشه و بیشتر از نئوپان سفید یا ام دی اف سفید یا ام دی اف براق استفاده می شه. همونطور که گفتیم طراحی داخلی و طبقه بندی داخل کمد کاملا به سلیقه و کاربرد مدنظر شما بستگی داره. قسمت بالایی کمد یا دولابچه روهم گفتیم که از ارتفاع حدود 180 سانتی متر شروع شده و تا سقف امتداد پیدا میکنه. معمولاً اجناس جانبی که کاربرد کمتری دارن، در دولابچه گذاشته میشن.

پیشنهاد میشه که بخشی از کمد برای خانم و بخشی برای آقایون طراحی بشه. برای این پیشنهدمون هم دلیل داریم. اندازه و نوع لباس آقایون و خانم ها باهم فرق داره و بنابراین طراحی جداگانه ای باید براشون انجام بشه. درصورتی که کمد برای بچه طراحی میشه که دیگه به صورت کامل طراحی فرق کرده و طراحی متناسب با نیاز های کودک انجام میشه. در کمد های بچگانه، عمق بیشتر از 50 سانتی متر نیاز نیست.

طراحی کمد دیواری اتاق مردانه
همونطور که گفتیم، معمولاً در کمد ها میتونین کمد خانم ها و آقایون رو از هم جدا کنین. هر کدوم از اون ها نیاز به سایز های مختلفی برای طراحی دارن. در این بخش طراحی کمد دیواری برای آقایون رو بررسی میکنیم. برای کمد مردانه، ارتفاع محل آویز لباس ها، در حد 110 سانتی متر کافیه و عمق کمد نباید کمتر از 60 سانتی متر باشه. به گونه ای که اگر کت و شلوار در داخل کمد آویزان بشه، شانه های کت به دیواره ی کمد برخورد نکنه.

برای قسمت آویز پیراهن های مردانه، 80 تا 90 سانت ارتفاع کافیه. برای قسمت پایینی کمد بهتره که از کشو استفاده بشه. اگر برای کشو حدود 40 سانت پایینی کمد قرار داده بشه بسیار مناسبه. چون دسترسی به وسایل و لباس ها به این شکل، خیلی راحته.

طراحی کمد دیواری اتاق زنانه
برای قسمت زنانه ی کمد، عمق 40 تا 50 سانتی متر هم کافیه چون عموماً عرض شانه ی خانم ها از آقایون کمتره. اما ارتفاع کمد در قسمت آویز لباس ها باید از قسمت آقایون بیشتر باشه. چون خانم ها ممکنه مانتو یا لباس های بلند داشته باشند و باید ارتفاع به قدری باشه که قسمت پایینی لباس به کف کمد برخورد نکنه و خراب نشه.

خانم ها برای کمد های خودشون نیاز به کشو های بیشتری دارن. برای قسمتی که آویز پیراهن ها رو انجام میدید، ارتفاع زیادی نیاز نیست و میتونین از این اختلاف ارتفاع برای ایجاد کشو استفاده کنین. اگر کمد دیواری به صورت closet  طراحی شده باشه، میتونین از کمد ساز بخواین که براتون محلی رو به عنوان جای کفش و کیف درنظر بگیره که بتونین اون هارو در معرض نمایش قرار بدید.

اکسسوری کمد دیواری اتاق
کمد های لباس می تواند دارای اکسسوری های خاصی باشن که هرکدوم کاربرد مخصوصی دارن. سبد هایی داریم که به صورت ریلی در داخل کمد قرار گرفته و قابل جابجایی هستن که مناسب برای قرار داد جوراب ها، کراوات و … هستن. البته در برخی مدل های کمد دیواری، اکسسوری های خاصی هستن که کراوات روی اون قرار گرفته و براش محل خاصی تعبیه شده است. یک سری اکسسوری داریم که مخصوص قرار گیری پیراهن هاست. اکسسوری هایی هم داریم که شلوار روی اون قرار می گیره و با اشاره ی آرامی، به محل خود برمیگرده.

برخی از قسمت های کمد ها هم مخصوص لباس هایی ست که آویز نبوده و باید لباس ها مرتب شده و جای خود قرار بگیرن. البته این اکسسوری ها بیشتر در مدل های کمد closet وجود داشته و در کمد لباس ساده کمتر به کار میره.

کمد لباس برای اتاق های کوچک
پیشنهاد ما برای کمد دیواری در اتاق های کوچک اینه که درب این کمد ها حتما ریلی باشه چون در حالت لولایی، فضای زیادی برای باز شدن درب ها لازمه. در کمد های دیواری ریلی فضای زیادی برای باز شدن درب ها نیاز نیست. فقط لازمه به مقداری که کسی در مقابل اون ها بتونه قرار بگیره و درب ها رو باز کنه، فاصله باشه. البته برای اتاق های کوچک میتونین تخت خواب های تاشو یا کم جا که در کنارشون کمد های دیواری هم وجود داره، بسازین. اینجوری فضای شما در اتاق خیلی افزایش پیدا میکنه.

همونطور که قبلاً هم گفتیم باید در کمد های دیواری ریلی و کشویی از یراق آلات بسیار خوب و ریل های باکیفیت استفاده کنین و اگر از یراق آلات معمولی استفاده کنین، خیلی زود خراب شده و باید به فکر تعویضشون بیفتید. پس حتما موقع سفارش کمد دیواری ریلی، حواستون به این مسأله باشه و دقت کنید که نجار از ریل های باکیفیت استفاده کنه.

متریالی که برای کمد های دیواری ریلی استفاده میشه باید از جنس خوبی بوده و دچار ایراد نباشه. مثلاً کاملا صاف بوده و قوس نداشته باشه. حتی موقع حمل و نقل باید خیلی حواستون باشه که قطعات کمد دچار ایراد نشن. وجود ایراد در درب ها، مثلاً قوس داشتن درب ها، ممکنه باعث دردسر شما در استفاده از کمد بشه و نتونین درب های اون رو به راحتی باز و بسته کنید.

این مطالب را از دست ندهید
آدرس ارتباطی ما

آدرس : شیراز،شهرک حافظ، بلوار افرینش رو به روی پمپ گاز 200 متر بعد از ساختمان پزشکی مجتع کارگاهی ،گروه کابینت دکوپیشرو

شماره تماس بخش فروش و مشاوره : 09171269158 

شماره واتساپ : 09171269158

شماره تماس بخش فنی : 09357315826

کابینت اشپزخانه در شیراز

تمام کارها دارای ضمانت 12 ماهه می باشند

ارایه قرارداد کامل شامل : متراژ دقیق کابینت، توضیحات جنس مواد استفاده شده و زمان تحویل پروژه

طراحی با 3D-max طبق سلیقه شما قبل از اجرای پروژه

شما میتوانید جهت مشاوره و دریافت نمونه کارها در واتساپ پیام دهید