9158 126 0917
چرا کابینت آماده یا پیش ساخته نخریم؟


بازدید : 402 نفر

شاید در نگاه اول خرید این گونه کابینت ها مشکلی به همراه نداشته باشد، اما به مرور تفاوت های آن با کابینت سفارشی آشپزخانه دیده میشود و در بسیاری از مواقع چاره ای جز تعویض کابینت و صرف هزینه‌های زیاد وجود ندارد.

کابینت آماده یا پیش ساخته چیست؟
با کمی جستجو در سایت های مختلف یا در مغازه ها و فروشگاه های عرضه کابینت، با تنوع بسیار بالایی از آنها مواجه میشویم و بدون شک با دو اصطلاح کابینت سفارشی و آماده برخورد خواهید داشت. تفاوت این دو کابینت در نحوه سفارش و طراحی و ساخت آنها می باشد. به طوریکه کابینت های سفارشی مطابق با نوع طراحی داخلی آشپزخانه و اندازه و ابعاد در نظر گرفته شده برای آن و همچنین سلیقه مشتری از نظر طرح و رنگ تولید میشود. در مقابل، کابینت های آماده یا پیش ساخته در کارخانجات و کارگاه های بزرگ تولید کابینت به صورت سری و انبوه تولید میشوند. با توجه به تولید انبوه و سری کابینت های پیش ساخته، از نظر قیمت  کابینت ارزان تر از نوع سفارشی بوده و چون از قبل آماده هستند، در کمترین مدت زمان نصب میشوند.

انواع کابینت پیش ساخته

کابینت پیش ساخته

صنعت تولید و طراحی کابینت بسیار گسترده بوده و مدل ها و طرح های مختلفی همه ساله معرفی و به بازار عرضه میشوند. به طوریکه می‌توان متناسب با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی منزل گزینه های متعددی از قبیل کابینت کلاسیک، نئو کلاسیک، مدرن، ام دی اف و انزو را انتخاب نمود. علیرغم تنوع زیاد در کابینت های سفارشی، کابینت هایی که به صورت انبوه تولید میشوند تنها در دو گروه کلی کابینت مدرن و کابینت کلاسیک دسته بندی میشوند. کابینت های گلاس و ام دی اف ساده در گروه کابینت های مدرن و ممبران در گروه کابینت های کلاسیک قرار دارند. ویژگی های اصلی این سه مدل کابینت پیش ساخته عبارتند از:

کابینت پیش ساخته ممبران

کابینت پیش ساخته ممبران

از بهترین نمونه هایی که در میان کابینت های آماده می توان خریداری نمود، کابینت ممبران می باشد که بدنه اصلی آنها از ام دی اف بوده و دارای روکش ممبران یا وکیوم است. این گروه از کابینت ها در گروه کابینت مدرن قرار گرفته و به دلیل براق بودن سطح و ابزارهایی حرفه ای که با دستگاه سی ان سی بر روی آنها زده میشود، از نظر زیبایی نیز در سطح بالایی قرار دارد.

البته توجه داشته باشید که این گروه از کابینت ها اگر متناسب با اندازه و مساحت داخلی آشپزخانه به صورت سفارشی طراحی و تولید شوند، علاوه بر زیبایی دارای کارایی بهتری نیز خواهند بود.

کابینت پیش ساخته هایگلاس

کابینت پیش ساخته هایگلاس

از دیگر انواع کابینت های پیش ساخته می توان به کابینت های گلاس اشاره نمود که مانند ممبران از ام دی اف ساخته شده و روکش به کار رفته برای درب های آن از نوعی ورق پلاستیکی مخصوص می باشد.

کابینت پیش ساخته ام دی اف

کابینت پیش ساخته ام دی اف

کابینت ام دی اف یک تعریف و دسته بندی کلی برای کابینت های امروزی می باشد، چون برخلاف گذشته در دنیای امروز اغلب کابینت ها دارای بدنه ام دی اف می باشند و تنها تفاوت آنها در نوع درب و روکشی می باشد که برای افزایش مقاومت و زیبایی آنها به کار رفته است. کابینت های ام دی اف به دلیل ارزان بودن قیمت در بسیاری از مواقع با طرح های ساده به صورت انبوه توسط کارخانجات و تولیدی های بزرگ کابینت طراحی و با قیمت ارزان به فروش می رسند.

معایب کابینت آماده پیش ساخته

همان طور که اشاره شد، کابینت ممبران، های گلاس و ام دی اف که از بهترین و پرطرفدارترین انواع کابینت آشپزخانه به شمار می روند را می توان به صورت آماده نیز خریداری نمود. حال سوال این است که چه تفاوتی بین نوع سفارشی و پیش ساخته این کابینت ها وجود دارد و چرا اغلب کارشناسان دکوراسیون داخلی خرید کابینت سفارشی را توصیه می کنند؟

کابینت سفارشی

کابینت سفارشی

رنگ کابینت

رنگ یکی از مهم ترین عناصر در دکوراسیون منزل می باشد که نه تنها بر زیبایی تاثیر زیادی داشته، بلکه در بزرگ یا کوچک تر جلوه دادن محیط نیز موثر می باشند. یکی از بزرگترین محدودیت ها و معایب کابینت های پیش ساخته محدودیت در تعداد رنگ های آنها می باشد. قهوه ای و کرم دو رنگ بسیار رایج در کابینت های آماده می باشند، در مقابل می توان رنگ های بسیار متنوعی را متناسب با سبک دکوراسیون به صورت سفارشی برای تولید هر گونه کابینت انتخاب نمود.

طرح کابینت آماده

با توجه به اینکه کابینتهای پیش ساخته به صورت سری تولید میشوند، در نتیجه خریدار حق انتخاب بالایی برای طرح آنها ندارد. کابینت ممبران، های گلاس و ام دی اف های ساده از جمله مواردی هستند که می توانید به صورت آماده خریداری نمایید. اما اگر ساخت کابینت را به صورت سفارشی انجام شود می‌توانید از انواع مختلف کابینت مانند انزو، کابینت چوبی کلاسیک، کابینت های پولیشی با طرح های مختلف انتخاب کنید.

اندازه و ابعاد کابینت

کابینت های پیش ساخته براساس اندازه های استاندارد تولید میشوند، اما واقعیت این است که در بسیاری از مواقع طراحی آشپزخانه به گونه‌ای می باشد که شاید با این استانداردها هم خوانی نداشته باشد. در نتیجه خرید کابینت های پیش ساخته در چنین شرایطی باعث میشود نتوانید از فضای داخلی آشپزخانه به صورت بهینه استفاده کنید. علاوه بر این، متناسب با اندازه آشپزخانه می توانید تعداد کابینت های هر ردیف و گوشه ها را کم یا زیاد نمود. همچنین لازم به ذکر است که نوع سینک های مورد استفاده در آشپزخانه در چند سال اخیر بسیار تغییر کرده اند و برخی از آنها برای نصب نیاز به کابینت های مخصوصی دارند که تنها به صورت سفارشی تولید میشوند.